ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД №535 ''СВІТЛЯЧОК '' місто КИЇВ

Адаптація
АДАПТАЦІЯце пристосування організму до нової обстановки (а для дитини дитячий садочок, безумовно, є новим, ще невідомим простором, з новим оточенням і новими  стосунками).

Початок відвідування дошкільного закладу – це не тільки нові умови життя і діяльності, режиму і харчування, – а й нові контакти, оточення, нові взаємини, вимоги і обов’язки. Всі ці зміни відбуваються для дитини одночасно, створюючи там самим незвичну ситуацію, яка без спеціальної організації може призвести до не потрібних  реакцій: порушення емоційного стану, погіршення сну, апетиту, частих захворювань, страхів тощо.

Проте соціально-психологічна адаптація у різних дітей відбувається по-різному – в залежності від віку, типу вищої нервової діяльності, стану здоров’я, стилю виховання в сім’ї, родинних взаємин, рівня розвитку у дитини ігрових навичок, її контактності, доброзичливості, емоційної залежності від матері тощо.

А ще багато в чому процес адаптації дитини до дитячого садочка залежить від того, наскільки батьки підготували її – як морально, так і фізично.

Як підготувати дитину до дитячого садочка?  

 

 Розкажіть дитині, що таке дитячий садочок, навіщо туди ходять діти, чому ви хочете, щоб малюк пішов у дитячий садок. Наприклад: «Дитячий садок - це такий великий будинок з гарним іграшками, куди мами і тата приводять своїх дітей. Тобі там дуже сподобається: Там багато інших дітлахів, які все роблять разом - їдять, грають, гуляють. Замість мене там буде з тобою тітонька-вихователька, яка стане піклуватися про тебе, як і про інших малюків. У дитячому садку дуже багато іграшок, там чудовий дитячий майданчик, можна грати з іншими дітьми у різні ігри і т.д. ».

 

 Інший варіант: «У дитячому садочку діти грають один з одним і разом їдять. Я дуже хочу піти на роботу, тому що мені це цікаво. І я дуже хочу, щоб ти пішов у дитячий садок - тому , що тобі там сподобається. Вранці я відведу тебе в садок, а ввечері заберу. Ти мені розкажеш, що в тебе було цікавого в дитячому садочку, а я розповім тобі, що в мене відбулося за день на роботі. Багато батьків хотіли б відправити у цей дитячий садок своїх дітей, але беруть туди не всіх. Тобі пощастило - восени я почну тебе туди водити ».

 Формуємо позитивний настрій  

 Коли ви йдете повз дитячий садок, з радістю нагадуйте дитині про те, як йому пощастило - восени він зможе сюди ходити. Розповідайте рідним і знайомим у присутності малюка про свою удачу, говоріть, що пишаєтеся своєю дитиною - адже його прийняли в дитячий садок. І через деякий час ваша дитина буде сама з гордістю говорити оточуючим про те, що скоро віна піде в дитячий садочок.

 Розповідаємо про те, що чекає дитину в дитячому садочку  

 Детально розкажіть дитині про режим дитячого садочка: що, як і в якій послідовності він буде там робити. Чим докладніше буде ваша  розповідь - тим спокійніше і впевненіше почуватиме себе ваш малюк, коли піде в дитячий садочок. Запитуйте у малюка, запам'ятав він, що він буде робити в садку після прогулянки, куди він буде складати свої речі, хто йому допомагатиме роздягатися, і що він буде робити після обіду. Ставлячи ці питання, ви зможете проконтролювати, чи добре дитина запам'ятав послідовність дій.

 

 У дитячому садочку малюків зазвичай лякає невідомість. Коли дитина бачить, що очікувана подія відбувається так, як було йому заздалегідь «обіцяно», - він відчуває себе впевненіше.

 Чесно говоримо про можливі труднощі  

 Поговоріть з дитиною про труднощі, які можуть виникнути у нього в дитячому садочку. Обговоріть, до кого в цьому випадку він зможе звернутися за допомогою, і як він це зробить. Наприклад: «Якщо ти захочеш пити, підійди до вихователя і скажи:« Я хочу пити », і вихователь наллє тобі води. Якщо захочеш в туалет, скажи про це вихователя ».

 Не створюйте у дитини ілюзій, що все буде виконано на його першу вимогу і так, як він хоче. Поясніть, що в групі буде багато дітей і іноді йому доведеться почекати своєї черги. Ви можете сказати малюкові: «Вихователь не зможе допомогти одягтися відразу всім дітям, тому тобі доведеться трохи почекати».

 Вчимося спілкуватися з іншими дітьми  

 Навчіть дитину знайомитися з іншими дітьми, звертатися до них по імені, просити, а не забирати іграшки, у свою чергу, пропонувати іграшки іншим дітям.

 Вибираємо улюблену іграшку  

 Нехай малюк сам вибере собі в компаньйона улюблену іграшку, з якою він зможе ходити в дитячий садок - адже разом набагато веселіше!

 Самі готуємося до того, що потрібно буде розлучатися з дитиною  

 Існують різні думки про те, чи варто перебувати мамі поряд з малюком в початковий період адаптації до дитячого садочку. Здавалося б, що тут поганого, якщо мама відвідує садок разом з дитиною? Всі задоволені, малюк не плаче, мама спокійна. Але тим самим неминуче розставання тільки затягується. Та й інші діти, дивлячись на чужу маму, не можуть зрозуміти - а де ж у такому випадку моя? Тому буде краще для всіх, якщо з першого ж дня дитина спробує залишитися в групі одина, без опіки мами. А досвідчені вихователі візьмуть турботу про малюка в свої руки.

 Вибираємо ритуал прощання  

 Розробіть разом з дитиною нескладну систему прощальних знаків уваги - так йому буде простіше відпустити вас. Наприклад, поцілуйте його в одну щічку, в іншу, помахайте ручкою, після чого він спокійно йде в садочок.

 Плануємо своє життя з урахуванням інтересів малюка  

 Пам'ятайте, що на звикання малюка до дитячого садоку може знадобитися до півроку часу, тому ретельно розраховуйте свої сили, можливості і плани. Краще, якщо на цей період у сім'ї буде можливість «підлаштуватися» під особливості адаптації малюка.

 Чи не вагаємося!  

 Дитина відмінно відчуває, коли батьки сумніваються в доцільності дитсадкового виховання. Будь-які ваші коливання хитрий малюк зуміє використати для того, щоб залишитися вдома і перешкодити розставання з батьками. Легше і швидше звикають діти, для батьків яких дитячий садок є єдиною альтернативою.

 Беремо участь у спілкуванні дитини з дітьми та вихователями  

 Дитина звикне до дитячого садочку тим швидше, чим з більшою  кількістю дітей і дорослих він зможе побудувати відносини. Допоможіть йому в цьому. Зустрітися з іншими батьками та їхніми дітьми. Називайте інших дітей у присутності вашого малюка по іменах. Запитуйте його в дома про нових друзів. Чим краще будуть ваші відносини з вихователями, з іншими батьками та їх дітьми, тим легше буде вашій дитині.

 Контролюємо ситуацію, але не впадаємо в паніку  

 Досконалих людей немає. Будьте поблажливі і терпимі до інших. Тим не менш, прояснювати ситуацію, що вас турбує, необхідно. Робіть це в м'якій формі або через фахівців.

 Не дозволяємо собі негативних висловлювань, пов'язаних з дитячим садоком

 У присутності дитини уникайте критичних зауважень на адресу дитячого садочку і його співробітників. Увага - ніколи не лякайте дитину дитячим садоком!

 Забезпечуємо підтримку малюкові  

 У період адаптації емоційно підтримуйте малюка. Найчастіше обіймайте його і цілуйте. Удачі! Нехай ваша дитина відчує себе в дитячому садочку членом дружного колективу і отримає новий поштовх для розвитку.Обновлен 29 ноя 2011. Создан 29 мар 2011  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником